Hale żelbetowe łukowe to konstrukcje, które także w Polsce zyskują coraz większą popularność. Tworzone z połączenia betonu z dowolnym rodzajem stali, są niezwykle trwałe i odporne na negatywne warunki atmosferyczne. Ich charakterystyczna forma pozwala na stworzenie przestrzeni o niemalże nieograniczonych możliwościach zagospodarowania.
Żelbeton – wady i zalety tego materiału
Żelbeton, inaczej zwany betonem zbrojonym, jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych, używanym w konstrukcji budynków wielokondygnacyjnych, mostów czy właśnie hal łukowych. Składa się on z betonu oraz stali, a wykonany z niego element budynku zdolny jest wytrzymać dużo większe obciążenia, niż gdyby był stworzony wyłącznie z betonu.
Zalety żelbetonu wykorzystywane są w pełni podczas budowy hal łukowych. Materiał ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ściskanie oraz rozciąganie, dając tym samym pewność, że powstała konstrukcja przetrwa wiele lat. Żelbeton pozwala na swobodne kształtowanie powstających elementów, dzięki czemu są one estetyczne i unikalne. Kolejną zaletą żelbetonu jest jego odporność na ogień oraz działanie wody – cechy szczególnie istotne przy budowie hal.
Zalety żelbetonowych hal łukowych
Hale żelbetowe łukowe to konstrukcje, które charakteryzują się wyjątkową przestrzenią wewnętrzną. Dzięki braku kolumn możliwe jest swobodne zagospodarowanie powierzchni w dowolny sposób. Ich forma jest idealna dla przedsiębiorstw, które potrzebują dużej przestrzeni do przeprowadzenia swojej działalności.
Dzięki wykorzystaniu żelbetonu jako głównego materiału budowlanego hale łukowe są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Żelbeton, jako materiał o bardzo dużej wytrzymałości, daje pewność długotrwałego użytkowania hali. Dodatkowym atutem jest estetyka – dzięki swobodzie formowania można stworzyć atrakcyjne i unikalne hale.
Jakie branże wykorzystują żelbetonowe hale łukowe?
Hale żelbetowe łukowe to uniwersalne konstrukcje, które mogą być wykorzystane w niemal każdej branży. Najczęściej poszukują ich przedsiębiorstwa przemysłowe oraz logistyczne, które potrzebują dużej powierzchni magazynowej lub produkcyjnej.
W sektorze rolniczym takie hale wykorzystywane są jako nowoczesne i bezpieczne obory czy składy na materiały rolnicze. Z kolei w przemyśle sportowym hale żelbetowe łukowe to idealne miejsce do budowy krytych kortów tenisowych czy boisk piłkarskich.
Branża wystawiennicza i targowa również docenia zalety hal żelbetowych łukowych. Duża, niepodzielona przestrzeń doskonale nadaje się do organizacji różnorodnych imprez, od targów, przez koncerty, po wystawy. Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu!